Down Sendromu Derneği

2009 yılında faaliyetlerine Down Türkiye adı ile bir platform olarak başlayan Down Sendromu Derneği 2011 yılında dernekleşmiştir. 15 yıldır DS'lulara gönüllü olarak çeşitli alanlarda destek vermiş kişiler tarafından kurulan derneğimiz bu tecrübe ile 5 yıl gibi kısa bir sürede  Down Sendromlular (DS) için her alanda algıları değiştiren projelere imza atmış, pek çok konuda öncü olmuş, Down sendromlu çocuğu olan ailelerin birleşmesine ve Türkiye’nin farklı illerinde yerel dernekler kurulmasına destek olmuştur. Bu dernekleri vizyonumuz ve birikimimizle desteklemeye devam ediyoruz. İş koçluğu ve eğitim başta olmak üzere, sağlık, toplumsal farkındalık, uluslararası ağ kurulması gibi pek çok farklı konuda projeler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

İlk 15 yıl için belirlediğimiz hedeflerimize şimdiden ulaştığımızı söylemekten gurur duyuyor ve bu gururu uluslararası ödüller ile de taçlandırıyoruz. Dernek başkanımız Down Syndrome International tarafından 2009 yılında Down Sendromu Türkiye Büyükelçisi ilan edilmiştir. 2014 yılında da kendisine Down sendromu için yaptığı çalışmalardan dolayı üstün başarı ödülü verilmiştir. Dernek başkan yardımcımız European Down Syndrome Association’ın  yönetim kurulu üyesidir. 
Derneğimiz, Down sendromlu bireylerin bağımsız, üretken ve toplumla bütünleşen bir yaşam kurabilmelerini sağlamaya; toplumun engellilik algısını değiştirmeye; uluslararası platformda Down sendromu ile ilgili araştırmaları takip ederek Türkiye'de uygulanmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaya ve gelişime liderlik eden projeler üretmeye devam etmektedir. Hedefimiz dünya çapında bir danışma, araştırma ve uygulama merkezi olmaktır.

Uluslararası Üyeliklerimiz

DSI- Down Syndrome International
EDSA - European Down Syndrome Association
DSMIG- Down Syndrome Medical Interest Group
T21RS -Trisomy 21 Research Society


Çalışma Alanları / Faaliyet Konuları

Aile Destek Toplantıları, Seminer ve Çalıştaylar, Uzmanlar için Eğitimler, Kaynak Kitapların Yayınlanması, Toplumsal Farkındalık Etkinlikleri, Dostluk Yürüyüşleri, Uluslararası Kongreler, Bilimsel Çalışmalar, Danışmanlık Hizmetleri, Down Sendromlu Gençlere İş Koçluğu, Kariyer ve Bağımsız Yaşam Akademisi, Down Sendromu Kliniği Danışmanlığı

Destekçiler 

Ana Sponsorlar: Bimeks, Hilton Bomonti Hotel & Conference Center, Türkmen Holding, Sabah Web Dizayn

2014 Eğitim Bursu Destekçileri: Vakko, Teklas Kauçuk, Emaar Square, Mudo , Voicevale

2015 Eğitim Bursu Destekçileri: Adife Özkan Bursu

Proje Çözüm Ortakları: Florance Nightingale Hastaneleri, D’ORET iletişim, İs-mail Dağıtım, Geometry Ajans, Big Chefs, Salon Reklam, Mailofisi, Iss Catering,  Motion B Digital Agency, Maskot, Deichmann, Ravago Petrokimya, Bantaş, Bimeks, Hilton Bomonti.